25. час- Онлајн настава- ЧОС- Рециклирај не фолирај


Рециклирај не фолирај
До сада смо много пута причали о рециклажи и значају и важности рециклирања. Хајде да поновимо.
Шта је рециклирање?
Рециклирање је процес разградње, а затим поновног коришћења материјала који би иначе били само бачено ђубре.
Рециклирање има прегршт предности, а не само да је добро за животну средину, већ је одлично и за уштеду новца.
Који су често рециклирани предмети?
Ево неких од предмета који су најечешће предмет рециклаже:
Метални предмети – алуминијумске фолије, алуминијумске лименке и гвоздене лименке, као и конзерве;
Папир и картон – ојачани картон, магазин и новине, канцеларијски папир и постери;
Стакло – кремено стакло, стакло боје ћилибара и стакло смарагдне боје.
Окрените се око себе и видећете да вас већински окружују управо предмети од ових материјала. Сви они се могу рециклирати!
Чак се и велики предмети, као што је аутомобил, могу рециклирати. Сваки хаварисан аутомобил који није у возном стању, или просто не успева да се прода на огласима може бити одличан материјал за откупљивање аутомобила на кило, односно рециклажу.
Зашто је рециклирање важно?
Вратимо се на то зашто је уопште рециклажа важна. Предности рециклирања су огромне, а сви су на добитку када људи усвоје рециклажу као део свакодневице. Рециклажа је процес који се састоји од сакупљања, издвајања, прераде и израде нових производа из искоришћених ствари и материјала.
Ипак, рециклирање није само то. Рециклажа је и поклањање старих или неодговарајућих ствари некоме. Рециклирање је свако избегавање непотребног “бацања”, а затим коришћење тога у нове сврхе.

Које су предности рециклирања за животну средину?
Рециклажа дефинитивно и доказано има огромних предности по животну средину. Рециклирањем се, пре свега, спречавају милиони отпада од завршавања на депонији на којој отпад не може бити поново искоришћен. Депоније не само да су отровне по животну средину, већ дефинитивно нарушавају и лепоту градова и места у којима се налазе.
Такође, отрови које ђубре испушта у ваздух и воду могу бити редуковани повећаним обимом рециклирања. Рециклирањем се штеди и обим енергије који се свакодневно троши на производњу нових материјала.
Кад смо већ код штедње енергије рециклирањем – да ли сте знали да се једној сијалици може продужити “рок трајања” за 4 сата, са енергијом која је уштеђена производњом само једне рециклиране стаклене боце?
Рециклажа је добра и зато што чува природне материјале (дрво, сировине, минерале..) некоришћењем нових, већ обнављањем старих материјала.

Уз мало истраживања и едукације, свако од нас може почети да укључује позитивне навике у вези са рециклажом у свој живот. Не заборавите да једна особа може направити велику разлику, а заједно можемо променити свет!
Цртали смо и симбол за рециклирање, али хајде и њега да се присетимо(клик на реч- присетимо)
У Гугл учионици напишите у коменар наставне јединице шта је рециклажа и да ли сте ви некада нешто рециклирали.

Коментари