Нажалост, у општини Брус не постоји радно место логопеда

Ако први пут чујете ове речи, ево како то дефинише стручна литература (Дефектолошки лексикон, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1999):

„ЛОГОПЕД – стручњак за говорно-језичку патологију који проучава, дијагностикује и ради на отклањању поремећаја говора, језика и гласа, на рехабилитацији логопата и превенцији говорно-језичких поремећаја. Сарађује са стручњацима других профила, обједињује налазе, води дијагностички поступак и ток терапије, анализира резултате рада, размењује искуства и унапређује теорију и праксу патологије говора и језика, односно логопедије.“
 „ЛОГОПЕДИЈА – мултидисциплинарна наука која интегрише знања из области медицинских, лингвистичких, психолошких и педагошких наука, у складу са потребама превенције, дијагностике, терапије, истраживања говорно-језичких поремећаја, што је и предмет логопедије.“
Именица "логопедија" је сложеница, грчког порекла: логос – паедиа (речи-васпитавати, буквалан превод), и исти назив користи се у већини европских земаља. Енглеско говорно подручје не познаје овај термин, вец за исту област користи термине спеецх анд лангуаге  тхерапy и  спеецх анд лангуаге патхологy. Уже гране логопедије носе посебне називе, па тако постоје и афазиологија, фонопедија,...

У нашој земљи звање логопеда стиче се завршетком петогодишњих студија Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду (скраћено: ФАСПЕР). До пре неку годину овај факултет носио је друго име – Дефектолошки факултет, а пре тога, од 1947-1975. године постојао је у форми Више дефектолошке школе. 

Логопеди у Србији запослени су у установама социјалне заштите, здравственим и просветним установама, као и у приватним ординацијама, и под надлежностима припадајућих министарстава ту су да пруже своје стручне услуге.

У пракси, логопеди су обично у стручним тимовима са психолозима, педијатрима и неуропсихијатрима у клиничкој пракси, а са професорима разредних настава, педагозима, психолозима и дефектолозима у просвети и установама социјалне заштите.

Нажалост, у општини  Брус не постоји  логопед који ради у овим инситуцијама. Надамо се да у будућности неће бити тако, да ће надлежни препознати праве вредности и изборити се за основне потребе наше деце...

Коментари